Shop Mobile More Submit  Join Login
Tüm Portre-Insan üyeleri ve takipçilerine yeni yılda mutlu ve huzurlu bir bir hayat dileriz. Yeni yılınız kutlu olsun.
Merhaba Portre-Insan üye ve takipçileri...

Pek değişiklik yapamıyoruz yeni üyelerimiz ve yeni bir logomuz var. Logo için ezgicamur'un buradaki çalışması referans alındı. Yorumlarınızı bekliyoruz :

:iconportre-insan:

Işığınız bol olsun <3
Tekrar merhaba Portre-Insan üyesi ve takipçileri. Öncelikle neredeyse 2.5 aydır herhangi birşey yazamadık fakat gönderilerinizi elimizden geldiğince vakit ayırarak onaylamaya çalıştık... Yeni gelen arkadaşlara hoşgeldin diyorum ve internette bulduğum birkaç siteyi, lafı fazla dolandırmadan açıklamaya çalışmaya çalışıyorum (üslubum biraz kötü gelebilir, affınıza sığınıyorum)...

1X.com
Aranızda daha önceden duymuş olanlar olabilir fakat benim için henüz yeni keşfettiğim çok güzel bir site. İçinde gerçekten özenle seçilmiş fotoğraflar barındırıyor, fotoğrafların doğru kategorilerde olması ve sitenin sade&kullanışlı olması da bunun cabası. Bence arada bir değil rutin olaran gezilebilicek bir site, büyük bir kaynak...

Panoramio
Panoramio'yu ilk gördüğüm andan beri "boş zaman" sitem ilan ettim diyebilirim. Gayet basit bir arayüze sahip bir site. Kısaca olay şu; Google Map haritası referans alınarak harita üzerinde gezip, istediğiniz yerin fotoğrafına bakabiliyorsunuz veya görmek istediğiniz bir yerin ismini aratıyorsunuz ve karşınıza oranın fotoğrafları beliriyor :) Gitmek istediğiniz yere gidemiyosunuz evet, fakat en azından oranın güzelliğini, başka bir fotoğrafçının hayalkutusundan çıkmış hali bile sizi oraya götürebiliyor... Şiddetle tavsiye ediyorum.

Açık Diyafram
Bildiğim kadarıyla; fotoğraf tutkunu iki arkadaşın açtığı ve yazarlığını yaptığı bir site olan Açık Diyafram, fotoğraflar ve fotoğrafçılar hakkında gayet hoş yazılar barındırıyor. Yazıları okumak için pek zamanım olmadı fakat içeriğine göz gezdirip, biraz kurcaladım. Bi' göz atmanızda yarar var. Bakıp bir yorum yapabilirseniz sevinirim.

Ve son olarak buradaki içeriğe bir bakmanızı tavsiye ediyorum. Bokeh Fotoğrafçılığı hakkında 88 adet örnek barındırıyor. Benim hoşuma gitti diyebilirim.

Saygı ve sevgilerle...
Garip bir entry başlığı gibi görünüyor olabilir, fakat aslında bunu erkekçe bir "zevzek geyiği" olarak bilsek de bu yeni bir kampanyanın sloganı (ismi de denilebilir). Kampanyayı kısaca özetliyeyim diyemiyorum çünkü böyle birşey özetlenemez. Aşağıdaki yazıyı direk destek sitesi olan www.kacsantim.org adresinden yapıştırdım.

Bugün dünya denizlerindeki büyük balık türlerinin yüzde 90'ı, toplam balık türlerinin ise yüzde 60'ı tükenmiş durumda.

2050 yılına geldiğimizde ise dünyadaki balık stokları tükenecek. Türkiye'de durum farklı değil...Balık stoklarımız ve balıkçılık can çekişiyor. Endüstriyel avcılık arttıkça, yumurtlama zamanları ve yerlerinde avlanıldıkça balık stokları hızla azalıyor, balıklar azaldıkça daha çok yavru balık avlanmaya ve satılmaya başlanıyor. Yavru balık avlandıkça ve satışı devam ettikçe de türler üremeye fırsat bulamadığı için durum daha da vahim hale geliyor.
Küçük Balık Yoksa Büyük Balık da Yok!

Henüz üreme olgunluğuna, boyuna erişmemiş yavru balıkların avlanması, satılması, tüketilmesi deniz kaynaklarının ziyan edilmesidir. Olgunluk çağına gelen bir balığın her yumurtladığında binlerce balık ürettiği unutulmamalıdır. Her canlı en az bir kez üreme hakkına sahiptir, ve eğer yarın da denizlerimiz de balık türleri olmasını istiyorsak acilen balık boylarına önem vermeliyiz. Ayrıca anaç balıklar boyut olarak büyüdükçe daha da fazla yumurta verirler, işte bu yüzden balıklar için her cm. hayati derecede önemlidir.

Türkiye'de avlanması ve satılması yasal balık boylarına uyulmadığını balık pazarlarında gördüğümüz yavru balıklardan anlamak mümkün. Örnek mi? Lüferin en az bir kez üreyebilmesi için minimum 20 ila 24 cm'e ulaşması gerekirken bugün yasal avlanma boyu 14 cm olarak verilmiştir. Yani aslında yavrusu olan çinekop boyu. Aynı şekilde palamutun üreme boyu 38 cm ila 42 cm arasında iken yasal avlanma boyu 25 cm dir!
Bu durum açıkça gösteriyor ki, denizlerimizdeki biyoçeşitliliğin korunmasını sağlayacak ciddi bir yönetim planına ihtiyaç duyulmaktadır. Ticari balık türlerinin yumurtlama ve gelişme alanlarının deniz rezervi olarak korunması da en etkin yöntemlerden biridir.

Hep birlikte, Tarım Bakanlığı'nın acilen balık stoklarının ve balıkçılarımızın geleceği adına yavru balık satışını engellemesi ve yasal balık boylarını bilimsel temellere oturtmasını sağlayalım. Yavru balık satmayın, almayın, tüketmeyin, denizlerimizin geleceğini korumaya yardım edin. Eyleme katılın!


Destek vermek için kacsantim.org adresine girebilirsiniz.
Öncelikle herkese merhaba ve yeni oluşturduğumuz grubumuza hoşgeldiniz.

Sanırım çoğunuzun "Ne gerek vardı yahu böyle bir gruba, zaten bir sürü grup var ???" dediğini tahmin edebiliyorum - ki ben de açmadan önce bayağı bir düşündüm doğrusu... Fakat; Türk grubu olmasına rağmen pek aktif olmayan grup dolu ve bu gruplar sadece "grup". Herhangi bir etkinlik yada bir fikir alışverişi, bilgi paylaşımı gibi atraksiyonlar yok...

Konuya geri dönecek olursam; biz, diğer Türk gruplarından farklı olarak biraz daha fazla aktif olma niyetindeyiz. Örneğin meetup (buluşmalar) düzenlemek, fotoğraflara kritiksel yorum yapmak veya model olabilecek arkadaşları birbirimize önermek, tanıştırmak gibi... E tabîi bu kadar az olmayacak fakat şimdilik bunlar aklıma geliyor...

Sürekli Türk grubu, Türk grubu dedim de sakın ırkçı ya da milliyetçi birisi olarak görmeyin bizi çünkü Türk grubu dememin asıl amacı Meetup'lar ve gerekli katılım olması durumunda fotoğraf çekim gezileri düzenleyecek olmamızdır. Tabîi şimdilik yolun başındayız, zaman ne gösterir, nasıl bir ilgi görür, tepki alırız bilemiyorum.

Meetup düzenlemek istesek kimler gelir, gelmek ister de gelemez ya da gelmek istemez bunları yorum olarak alabilirsek sevinirim. Yeterli üye sayısına ulaşmadan grubu "Super Group" yapmayı düşünmüyorum o yüzden oylamalarımız şimdilik yorumlarla gidecektir...

... ve ve ve arkadaşlarınızı davet edebilir, çalışmalarınızı gerekli galeri klasörlerine gönderirseniz sevinirim. Eksik ya da gereksiz gördüğünüz galeri klasörü olursa veya fotoğrafın o klasöre uygun olmadığını düşünürseniz lütfen bildirin. Her türlü önerilere açığız.

Okuduğunuz için teşekkür eder, ışığınız bol, modelinizin morali yerinde olması dilerim ;)

Recent Journal Entries

Journal Writers